Doğum Kontrol Hapları ve Kullanımı?

0
86

Gebelikten korunmak için doğum kontrol haplarının kullanımı ve dikkat edilmesi gereken tüm detaylar yazımızda

 

Hamileliği düşünmeyenlerin en sık başvurduğu korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yardımıyla korunmak istiyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun önerdiği dozda hapınızı kullanmanız çok önemlidir. Doktorunuz tarafından doğum kontrol hapı yazıldığında adetinizin ilk günüyle birlikte hapa başlamanız gerekmektedir. Bu hapları günün hangi saatinde alacağınıza siz karar verebilirsiniz. Fakat her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Tabletlerin her gün farklı saatlerde kullanılması koruma etkisini azaltabilir.

Piyasada bulunan doğum kontrol ilaçlarının içinde 21 tane tablet bulunmaktadır. Adetin ilk gününden itibaren kutuya başlanmalı ve ara verilmeden 21 günde kutu bitirilmelidir. Birinci kutu bittikten sonra bir hafta ilacı kullanmaya ara verilmelidir. Daha sonra bu bir hafta içindeki herhangi bir günde kişi adet görecektir. Bu sefer adetin başladığı güne dikkat etmeden bir hafta sonunda yani sekizinci gün ikinci kutu ilaca başlanır. Adetin ilk gününde doğum kontrol hapına başlamak sadece yeni başlarken geçerlidir. Daha sonraki zamanlarda adet günü dikkate alınmadan ilaç kullanımına devam edilir.

Doğum kontrol hapı kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken şey bir kutuyu bitirdikten sonra diğer kutuya başlamadan kesinlikle bir hafta ara verilmesidir. Doğum kontrol haplarına adetin ilk günü başladığınız zaman başladığınız ay içerisinde korunmaya başlamış olursunuz. Eğer adetin ilk günü hapları kullanmaya başlamazsanız o zaman kullandığınız ay korunmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here