Adet Görememe (Amenore) Sorunu Nedir?

0
139

Bayanların genelde adet görememe sorularına cevap bulabileceğiniz yazı.

 

Kızlar genelde 9 yaş civarı adet görmeye başlarlar. Eğer bir kız 14 yaşına kadar meme büyümesi ya da tüylenme gibi belirtiler göstermemişse ve adet kanaması görülmemişse buna primer amenore denmektedir. Fakat kız da meme gelişimi ve tüylenme belirtileri varsa adet görmesi 16 yaşına kadar beklenebilir. Kadınlarda adet döngüsü başlamış fakat uzun bir süre adet kanaması görülmemişse buna sekonder amenore denmektedir.

Düzenli adet gören kadınlarda hormon salgılayan sistemler de düzenli olarak çalışmaktadır. Bu sistemler beyindeki hipotalamus ve hipofizdir. Bu bezlerden LH ve FSH hormonları salgılanmakta ve yumurtalıklar uyarılmaktadır. Yumurtalıklar uyarıldıktan sonra da buradan progesteron ve östrojen hormonları salgılanır. Bu hormonlarda rahim iç tabakasını uyarır ve adet kanamasının başlaması sağlanır. Bu hormonlar ve bezler arasındaki düzen her ay gerçekleşmektedir. Bu olayın düzenli olarak gerçekleşmesi her ay adet görülmesi için gereklidir. Bu organlardan biri çalışmayı durdurduğunda adet döngüsünde durma ya da gecikme görülebilir.

Adet kanamasının düzenli devam etmesi için hormonların dışında kanın geçeceği yerlerde bir tıkanıklık olmaması da önemlidir. Primer amenoreye sebep olan bazı nedenler bulunmaktadır. Bunlar; beslenme bozukluğu, kemoterapi ilaçları, vajinada perde bulunması, yapısal gecikmeler ve buna benzer şeylerdir. Sekonder amonere sebepleri ise beslenme bozuklukları, kişinin kemoterapi ya da radyoterapi görmesi, hamilelikten sonra bebek emzirme, erkeklik hormonlarında fazlalaşma ve buna benzer sebepler olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here