Erken boşalma tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyor?

0
35

Erken boşalmanın ilaçla tedavisini açıklıyor.

Erken boşalmanın tedavisi cinsel terapiler ve ilaç tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır. İlaçla yapılan tedaviler de kendi içinde tekrar ikiye ayrılır. Biri, beyninizi etkileyerek boşalma refleksini baskılayan ilaçlar, diğeri de penis ve çevresindeki duyuyu azaltarak hazzınızı düşüren ilaçlardır.

Peniste duyuyu azaltan ilaçlarda çoğunlukla lokal anestezikler kullanılıyor. Lokal anestezikler iki şekilde uygulanabilir. Krem ve sprey şeklinde olan formları vardır. Sprey formları, daha sonra prezervatif kullanımını gerektirmediği için daha sık kullanılır. Krem formları ise sprey formlarından biraz daha etkindir. Dolayısıyla sprey formundan fayda görmeyen hastalar da kremle devam ederler. Krem kullandığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, üzerine prezervatif geçirmenizdir. Yoksa o krem kadının vajinasına da bulaşacağı için kadında da hissizlik yaratıp, cinsel ilişkiden alınan hazzı tamamen yok edebilir. Ben hazzımı azaltmadan erken boşalmayı geciktirmek istiyorum diyenlere de , Ağızdan kullanılan ilaçları öneriyoruz. Bu ilaçların temeli antidepresanlardır. Antidepresanlar, beyninizde bir kimyasal değişikliğe neden olarak boşalma için gelen refleksin cevabının oluşmamasını sağlıyor. Bu refleksi kesmesinde serotonin üzerinden çalışan antidepresanlar, sizi gün içinde daha mutlu hissettirmesinin yanında akşamları da erken boşalmanıza çare oluyor. Peki neden bütün hastalara sadece ilaç vermiyoruz da psikoterapi ile kombine tedavileri öneriyoruz? Çünkü ne ilaçlar ne de psikoterapiler tek başlarına, uzun dönem başarısı çok iyi olan çözümler değillerdir.

Her iki grubun da ilaç grubunun kesilmesinden sonra, hastaların önemli bir kısmında şikayetler geri dönebiliyor. Dolayısıyla biz hastalarımıza genel olarak psikoterapi ile beraber kombine tedavi öneriyoruz. İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, sertleşme sağlayan ilaçların erken boşalmada kullanılıp kullanılmayacağıdır. Bu ilaçların erken boşalma tedavisi kılavuzlarının hiçbirinde yoktur. Neden yok? Çünkü esasında bu ilaçlar erken boşalmayı tedavi etmiyorlar. Bu ilaçların yaptığı şey, erken boşalan erkekte ikinci ereksiyonu yani bir sonraki cinsel ilişkiyi sağladıkları için, hasta boşaldıktan sonra cinsel ilişkiye devam etmesi için ikinci bir sertleşmeyi sağladıkları aradaki bekleme süresini kısalttıkları için kullanılıyor. Dolayısıyla bu ilaçlar direkt olarak erken boşalmayı engellemeseler de veya onun tedavisinde kullanılmasalar da ikinci ereksiyonu sağladıkları için bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here